kawa ziarnista

Jaką kawę wybrać?

Kawa to bardzo popularny napój na całym świecie. W Polsce także ma duże grono swoich zwolenników. Kawę najczęściej spożywa się w pracy, z uwagi na fakt, że ma właściwości pobudzające. W domu rzadziej, jednak osoby dłużej przebywające u siebie także chętnie sięgają po ten aromatyczny napar. Jak zatem wybrać kawę, aby smakowała jak najlepiej?

Na początek najważniejsze – wybierz pełnowartościową kawę!

Wśród kawoszy można zasłyszeć różne opinie co do smaku kaw spotykanych w dostępnych sklepach. Jedni będą zalecać markę A, inni markę B, a jeszcze inni skrytykują obydwie i polecą markę C. Jakie to ma znaczenie, skoro większość głosów i opinii opiera się tak naprawdę o przyzwyczajenia do smaku kawy głównie w wersji mielonej. Co prawda kawy pakuje się w odpowiedni sposób, aby jak najwięcej smaku i aromatu przeszło do naparu, jednak to nigdy nie będzie to samo. Jeśli zatem masz na celu picie kawy najlepszej z możliwych, wybierz jedną z kaw ziarnistych, które zmielisz samodzielnie młynkiem, zmieli ekspres automatyczny do kawy lub skorzystasz z usługi mielenia kawy w palarni kawy, kawiarni lub sklepie z kawą.

Dostosuj mieszankę kawy do swoich wymagań

Kawę zwykle hoduje się w dwóch odmianach: Arabika i Robusta. Arabika jest najbardziej rozpowszechniona na świecie i to większość kaw dostępnych na rynku jest właśnie z ziaren Arabiki. Robustę rzadko pija się samą, zwykle jest mieszana z ziarnami Arabiki. Ma to związek z tym, że Robusta jest bardziej gorzka od Arabiki.

Mieszanka 100% Arabika

Jeśli wybierasz mieszankę w pełni z ziaren Arabiki, dokonujesz bezpiecznego wyboru. Na pewno początkujący smakosze kawowi powinni w pełni wyeksplorować smaki i aromaty nieco delikatniejszej Arabiki. Przygotowane z Arabiki espresso cechuje się łagodniejszym smakiem, bogatym aromatem i nutami kwiatów czy owoców cytrusowych. Wiele także zależy od miejsca zbiorów (Ameryka Pd., Ameryka Śr., Afryka i inne).

Mieszanka Arabiki i Robusty z przewagą Arabiki

Jeżeli do mieszanki Arabiki dodano także ziarna Robusty wiedz, że przygotowanych z nich napar może być mocniejszy. Gorycz pochodząca z Robusty nie jest nachalna, w przypadku proporcji np. 4:1, zatem nie zniechęci do siebie wielbicieli Robusty, nada jednak filiżance espresso mocniejszy charakter i gęstszą cremę. Warto eksperymentować takie mieszanki jeśli ma się na celu mieszanie lekkiej goryczy z bogatym i łagodnym bukietem Arabiki. W mieszankach Arabiki i Robusty pojawiają się wyczuwalne nuty gorzkiej czekolady.

Mieszanka Arabiki i Robusty w proporcji 1:1

Mieszanka Arabiki i Robusty 50:50 to idealny przepis na bardzo mocne espresso dla bardziej wymagających kawoszy. Jeżeli uwielbiasz espresso i pokładasz w nim wielkie nadzieje związane z poprawą samopoczucia i zastrzykiem energii, możesz śmiało wybrać mieszkankę Arabiki i Robusty w równych proporcjach lub zbliżonych. Ale uważaj! Napar jest znacznie mocniejszy, ma więcej cremy i więcej nut gorzkich, czekoladowych. Napar jest bogaty w aromat, ponieważ w dalszym ciągu składa się na niego także aromatyczna i delikatniejsza Arabika, dzięki czemu nie można powiedzieć, że jest „przesadzony”. Mieszanki takie na pewno trafią w gusta fanów espresso.

Kawa gatunku Caturra

Mieszanki Robusty i Arabiki z przewagą Robusty

Mieszanki Robusty i Arabiki z przewagą tej pierwszej proponowane są głównie koneserom kawy. Dają zwykle pełny, czysty i mocny smak i aromat orzechów, gorzkiej czekolady. Z uwagi na większą zawartość kofeiny dają znacznie mocniejsze w działaniu napary i są często wybierane na bazowe espresso do przyrządzania kaw mlecznych typu cappuccino, czy macchiato.

Inne gatunki kawy

Na świecie produkuje się także inne gatunki kawy, które jednak nie są popularne jak wspomniane wcześniej Arabika i Robusta. Niektóre z pozostałych gatunków są niezależne, inne powstały w wyniku mutacji Arabiki czy Robusty, lub są ich odmianami. Można wymienić chociażby takie gatunki jak Typica, Bourbon, Liberica, Gwatemala Antigua, Blue Montain, Caturra, Pacas, Catuai, Catimor, Pluma Hidalgo, Arusha, Mundo Novo, Pache i inne. Pozyskuje się je w róznych krajach głównie z Ameryki Południowej i Środkowej, a także Afryki, Azji (głównie Indii).

Plantacja kawy gatunku Arusha