Problemy z pęcherzem u psa. Jak temu zaradzić?

Typowa poranna rutyna – przeciągasz się, wstajesz z łóżka, a gdy jesteś w salonie, twój futrzany przyjaciel już drapie drzwi, aby wykonać swoją „poranną rutynę”. Pozwalasz im załatwić co trzeba, a po chwili zauważasz, że zajmuje im to więcej czasu niż zwykle. W takim przypadku konieczna jest obserwacja. Za każdym razem, gdy zaczynają oddawać mocz, nagle przestają jakby w połowie? Twój pies może mieć zapalenie układu moczowego/pęcherza. Należy reagować jak najszybciej. 

Zakażenie dróg moczowych

Po pierwsze – infekcja dróg moczowych to infekcja bakteryjna dróg moczowych. Infekcja bakteryjna może wystąpić na dwa sposoby. Bakterie mogą zostać połknięte i przedostać się do pęcherza. Albo bakterie z kału lub innych przypadkowych zanieczyszczeń dostają się do cewki moczowej i omijają naturalne mechanizmy obronne przewodu, powodując podrażnienia i infekcje. Większość przypadków zapalenia zaczyna się i kończy w dolnych drogach moczowych – cewce moczowej i pęcherzu moczowym – jednak niektóre infekcje nadal rozprzestrzeniają się w moczowodzie do nerek lub przechodzą przez barierę krew-prostata i zakażają gruczoł krokowy. To tutaj mogą wystąpić cięższe dolegliwości.

Opieka profilaktyczna: 

Jeśli Twój pies cierpiał na ZUM, zdajesz sobie sprawę, jak okropne może to być doświadczenie. Aby uniknąć powtarzających się infekcji, spróbuj zaszczepić następujące techniki zapobiegawcze:

  • Zaopatrz się w specjalne maty do sikania dla psów. Tego typu podkłady jednorazowe mogą się zdać na każdym kroku. Problemy z oddawaniem moczu u psów mogą w konsekwencji doprowadzić nasze mieszkanie czy dom do złego stanu pod kątem czystości. Mata do sikania dla psów jest zatem idealnym sposobem na zminimalizowanie szkód.
  • Utrzymuj swojego psa nawodnionego – im więcej czystej wody pije Twój pies, tym więcej będzie oddawał moczu. Dzięki temu drogi moczowe są przepłukiwane przed gromadzeniem się bakterii. 
  • Regularne kontrole u weterynarza – podobnie jak regularne wizyty u dentysty w celu sprawdzenia zębów, wizyta u lekarza weterynarii powinna odbywać się raz lub dwa razy w roku.
  • Zainstaluj drzwiczki dla psa – pozwolenie psu na oddawanie moczu w razie potrzeby pomoże mu w utrzymaniu regularnego przepływu przez drogi moczowe.

Zaopatrz się w odpowiednie maty dla psa za pośrednictwem Om Sklep (https://www.om.sklep.pl/) i zabezpiecz podłogi w swoim mieszkaniu, tapicerkę kanapy czy fotele w samochodzie.