Pielęgnacja baterii łazienkowej – czy robisz to dobrze?

Bateria łazienkowa – czyli kran – to element, który służy nam przez wiele lat. Bateria najczęściej wymieniana jest przy okazji generalnych remontów lub gdy zwyczajnie się zepsuje i nie nadaje do użytku. Warto wiedzieć, że to nasze traktowanie – zarówno dobre, jak i złe – ma ogromny wpływ na żywotność baterii łazienkowej. Jak zatem należy dbać o baterię łazienkową, aby służyła nam jak najdłużej?

Dbanie o czystość baterii

Zazwyczaj nasza pielęgnacja baterii ogranicza się do jej regularnego przecierania, tak aby armatura wyglądała schludnie i elegancko. O ile pod kątem estetycznym ten zabieg jest wystarczający, to nie wpływa zbytnio na zwiększeniu żywotności baterii łazienkowej. Poza czyszczeniem zewnętrznej części baterii, niezwykle ważne znaczenie odgrywa prawidłowa konserwacja jej elementów wewnętrznych.

Baterie, które posiadają regulator strumienia wody, wyposażone są dodatkowo w specjalne sitko. Wyprodukowane jest ono ze stali nierdzewnej i ma za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie sitka pozwoli uniknąć gromadzenia się osadu i kamienia, który może utrudnić przepływ wody. Takie sitko wystarczy czyścić raz na kilka miesięcy, ważne aby robić to w sposób regularny.

Kontroluj stan uszczelek

O uszczelkach najczęściej sobie przypominamy, gdy zaczynają przeciekać, a z kranu kapać. Oczywiście wówczas można po prostu wymienić uszczelkę, jednak, aby uniknąć poważniejszych awarii, wystarczy regularnie sprawdzać stan uszczelek, a także je czyścić. Nagromadzone zanieczyszczenia mogą zmniejszać szczelność uszczelek, a także prowadzić do uszkodzeń ich struktury. Systematyczna kontrola stanu technicznego uszczelek gumowych pozwoli również wychwycić powstające uszkodzenia i awarie, a tym samym zawczasu im zapobiec. Aby mieć pewność, że bateria łazienkowa jest odpowiednio zabezpieczona – trzeba wybierać uszczelki gumowe od sprawdzonych producentów (polecamy firmę Admet http://www.admet.com.pl/).