Mundurki pielęgniarskie

Tradycja noszenia odzieży medycznej w szpitalach przez każdą osobę z personelu medycznego sięga osiemnastego wielu. Już wtedy wywnioskowano, że ubiór jest istotnym elementem. Jaką rolę odgrywał niegdyś, a jakie funkcje spełnia obecnie?

Mundurki pielęgniarskie – charakterystyka

Określenie mundurki pielęgniarskie przyjęło się wyjątkowo dobrze w ubiegłym wieku. Od tego czasu, zwłaszcza starsza część personelu, wykorzystuje tą nazwę określając nią odzież medyczną przeznaczoną dla pielęgniarek.

Odzież dla pielęgniarek nie różni się od standardowej odzieży medycznej. Przyjmuje się jednak, że pielęgniarki częściej noszą jednak spódnice i bluzki lub tuniki, czasami sukienki medyczne. W dużej mierze jest to wynikiem tradycji, gdyż nikt raczej nie wymaga tego rodzaju ubioru. Pielęgniarki mogą wybierać również spodnie.

Z jakiego materiału tworzone są mundurki dla pielęgniarek?

Często do produkcji odzieży medycznej wykorzystuje się mieszankę bawełny i elany. Pozwala ona na zachowanie właściwości bawełny, czyli przewiewności oraz przyjemności dla skóry, a także trwałości elany, która ponadto jest odporna na zagniecenia.

Tkanina w odzieży medycznej jest niezwykle istotna ze względu na to, że w trakcie wielogodzinnego dyżuru pielęgniarka musi wyglądać schludnie. Mało tego ubranie medyczne musi być wygodne, nie może krępować ruchów, podrażniać skóry.

Funkcje odzieży pielęgniarskiej dawniej i dziś

Odkąd zaczęto wykorzystywać uniformy medyczne kierowano się pewnymi powódkami. Pierwszą z nich była potrzeba identyfikacji personelu medycznego. Podobnie jak ma to miejsce w służbach, personel medyczny również musi się odróżniać od chociażby pacjentów i gości. Odkąd w wyniku rozwoju i postępu zaczęto propagować wiedzę na temat czystości i higieny, odzież medyczna zaczęła też pełnić funkcje zachowania standardów higieny. Uniformy pielęgniarskie mają chronić ciało wykonującego zabiegi i pacjenta.

Więcej na temat mundurków pielęgniarskich znajdziecie na stronie: meditrendy.pl