Mieszkanie deweloperskie. Czy to się opłaca?

Zakup mieszkania czy to do użytku własnego, czy jako inwestycja wiąże się z wieloma trudnymi kwestiami do rozważenia. Wielokrotnie trzeba ustalić priorytety, pójść niekiedy na niewielki kompromis w jednym elemencie, by zyskać coś więcej. W tym artykule przyjrzymy się nieco mieszkaniom deweloperskim. Rozważymy różnice pomiędzy mieszkaniami z rynku wtórnego. Przeanalizujemy wady i zalety. Stoisz przed zakupem mieszkania? Przeczytaj koniecznie!

Mieszkania deweloperskie – charakterystyka

Mieszkanie deweloperskie jest mieszkaniem sprzedawanym przez dewelopera. Takie mieszkanie najczęściej pochodzi z rynku pierwotnego, ale niekiedy można kupić mieszkanie deweloperskie z rynku wtórnego. Zdarza się to bardzo sporadycznie, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach trudno o takie mieszkanie. Chyba, że deweloper zakończył już sprzedaż, a okazało się, że transakcja nie została sfinalizowana z jakimiś kupującymi.

Mieszkanie od dewelopera jest niewykończonym mieszkaniem, które najczęściej jest doprowadzone do tzw. stanu deweloperskiego lub podwyższonego deweloperskiego. Jednak nie ma jednej definicji stanu deweloperskiego i każdy deweloper może inaczej podchodzić do tego rodzaju standardu. Choć zazwyczaj oznacza zamontowanie takich elementów i instalacji jak:

  • otynkowanie ścian;
  • montaż drzwi zewnętrznych;
  • wylewki na podłogach;
  • doprowadzenie instalacji elektrycznej;
  • przyłącza instalacji wodnokanalizacyjnej
  • osadzenie parapetów wewnętrznych;
  • instalacja co z grzejnikami;
  • płytki na balonie.

Mieszkanie od osób prywatnych z rynku wtórnego

Takie mieszkanie było już kiedyś zamieszkane. Co za tym idzie można spodziewać się remontu, często generalnego, który pozwala przywrócić wszystko do stanu sprzed urządzania (czyli stanu w którym kupić moglibyśmy mieszkanie deweloperskie). Mieszkanie od osoby prywatnej, może mieć też nieco trudniejszy proces kredytowania, gdyż czasami właściciel mieszkania zawyża cenę. A bank zgadza się jedyne na tyle ile faktycznie jest warte mieszkanie. Kupując mieszkanie od osoby prywatnej należy już na pierwszym spotkaniu upewnić się, że osoba jest właścicielem mieszkania. Należy poprosić ją o okazanie aktu notarialnego nabycia czy też przejęcia lokalu, a także aktualnego odpisu księgi wieczystej.

Mieszkanie deweloperskie a to z rynku wtórnego

Mieszkanie deweloperskie urządzany zgodnie z własnym stylem a w przypadku mieszkania z rynku wtórnego musimy, albo pogodzić się z obecnym wyglądem mieszkania, albo dokonać poważnego remontu. Niestety wiele osób skuszone ceną mieszkania z rynku wtórnego, nie bierze pod uwagę kosztów remontu. Otrzymując klucze do mieszkania deweloperskiego, od razu możemy przystąpić do pracy wykończeniowych, a w mieszkaniu z rynku wtórnego najpierw przywrócić mieszkanie do stanu wyjściowego – czystego płótna.