Wszystko, co musisz wiedzieć o włoskich kawiarkach

Kawa to napój, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Jednak wcale nie trzeba chodzić do ekskluzywnych kawiarni, aby delektować się smakiem włoskiej kawy. Włoska kawiarka, znana również jako moka pot, to urządzenie, które pozwala przyrządzić kawę o intensywnym smaku i aromacie w zaciszu własnego domu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej włoskim kawiarkom, dowiemy się, jak działają, jakie są ich rodzaje i jak przygotować doskonałą kawę za pomocą tych urządzeń.

Historia włoskich kawiarek

Włoska kawiarka ma swoje korzenie w XIX wieku. Jej wynalazcą był Luigi De Ponti, a patent na ten rodzaj ekspresu do kawy został zarejestrowany w 1933 roku przez Alfonso Bialetti. To właśnie firma Bialetti stała się symbolem włoskiej kultury kawowej i przyczyniła się do popularyzacji kawiarki na całym świecie.

Początkowo, kawiarki były stosowane głównie we włoskich domach, ale z czasem zdobyły uznanie w innych krajach. Dzięki swojej prostocie i niezawodności, stały się popularnym sposobem przygotowywania kawy w wielu miejscach na świecie.

Jak działają włoskie kawiarki?

Włoska kawiarka to urządzenie do parzenia kawy, które wykorzystuje parę ciśnienia wody, aby przenieść aromatyczne związki z mielonych ziaren kawy do górnej komory. Proces parzenia jest stosunkowo prosty i może być podzielony na kilka kroków:

 1. Napełnienie dolnej komory: Najpierw należy napełnić dolną komorę kawiarki wodą. Woda powinna być dolewana do poziomu zaworu bezpieczeństwa.
 2. Dodanie kawy: Następnie, do środkowej filiżanki, należy włożyć mieloną kawę. Ilość kawy można dostosować do własnych preferencji smakowych, ale zazwyczaj wypełnia się ją do górnego brzegu.
 3. Składanie kawiarki: Kolejnym krokiem jest dokładne składanie kawiarki, czyli łączenie górnej komory z dolną. Upewnij się, że gwinty są dokładnie spasowane.
 4. Rozgrzewanie na małym ogniu: Kawiarkę należy postawić na małym ogniu. Ciepło powoduje, że woda w dolnej komorze zaczyna się podgrzewać.
 5. Parzenie kawy: W miarę jak woda się podgrzewa, ciśnienie rośnie i przesuwa ją przez mieloną kawę. Aromatyczne związki przechodzą przez otwory w sitku, a następnie trafiają do górnej komory.
 6. Zdejmowanie z ognia: Po chwili kawa osiąga odpowiednią temperaturę i należy zdjąć kawiarkę z ognia. Nie należy dopuścić do przegotowania kawy.
 7. Serwowanie: Teraz kawa jest gotowa do podania. Wystarczy wlać ją do filiżanki i cieszyć się aromatycznym napojem.

Rodzaje włoskich kawiarek

Włoskie kawiarki występują w różnych rozmiarach i kształtach, ale ich ogólna zasada działania jest taka sama. Oto kilka popularnych rodzajów kawiarek:

 1. Klasyczna kawiarka Bialetti Moka Express: To ikona włoskiej kultury kawowej. Dostępna w różnych rozmiarach, od jednokubkowej po 12-kubkową, z charakterystycznym designem w kształcie ośmiokątnej filiżanki.
 2. Kawiarki ze stali nierdzewnej: Te kawiarki są trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż ich aluminiowe odpowiedniki. Nadają się do wszystkich rodzajów kuchenek.
 3. Elektryczne kawiarki: Współczesne kawiarki elektryczne pozwalają na automatyczne parzenie kawy. Są wygodne i idealne dla tych, którzy nie lubią obsługiwać kawiarki na gazie.
 4. Kawiarki do kawy na indukcję: Przeznaczone do użytku na kuchenkach indukcyjnych, charakteryzują się spodem ze stali nierdzewnej lub warstwą ferromagnetyczną, która umożliwia efektywne wykorzystanie pól magnetycznych.

Warto również pamiętać, że przygotowywanie kawy w kawiarkach to proces, który wymaga nieco praktyki. Przy każdym użyciu będziesz mógł doskonalić swoje umiejętności i dostosowywać smak kawy do swoich upodobań. Najlepsze włoskie kawiarki renomowanej marki Bialetti znajdziesz na stronie: https://marianoitaliano24.pl/pl/c/Kawiarki/92