Zanim kupisz sztukaterię elewacyjną

Sztukateria elewacyjna jest dziś zdecydowanie mnie popularna niż deski i panele, jednakże ma ona zdecydowanie więcej zalet i pozwala na wykorzystanie na wiele różnych sposobów. Przedstawiamy kilka informacji, które powinniście poznać zanim dokonacie jej zakupu.

Sztukateria elewacyjna – czym się charakteryzuje

Sztukateria elewacyjna to dekory przystosowane do klejenia na elewacji budynku. Nie są one elementem konstrukcyjnym i nic się na nich nie wspiera. Produkuje się ją z elementów styropianowych, pokrytych klejem na bazie betonu. Aby konstrukcja była bardziej stabilna i beton nie pękał całość jest wzmocniona siatką. Sztukateria elewacyjna jest klejona na fasadę budynku. Można ją malować na wszelkie wymarzone kolory, tak aby pasowała do koncepcji elewacji.

Sztukateria elewacyjna a ścienna – gipsowa

Sztukaterie ścienną odróżnimy od elewacyjnej użytymi materiałami, wykorzystanymi do jej stworzenia. Przeznaczeniem wykorzystania sztukaterii są wnętrza, gdyż do jej budowy wykorzystuje się odlew gipsowy, nienadający się jednak do stosowana na zewnątrz budynku ponieważ ten materiał chłonie wilgoć i niszczeje szybko pod jej wpływem. Sztukateria na elewację jak już wcześniej zostało wspomniane, jest stworzona ze styropianu i kleju na bazie betonu, przez co odporna jest na działanie warunków atmosferycznych.

Typy elementów sztukateryjnych na elewację

Szukający dekoracji elewacyjnych do wyboru mają: listwy, kolumny, gzymsy, nadokienniki, podokienniki, wsporniki i inne dekoracyjne elementy. Kolumny sprawdzają się do ozdabiania frontu budynku. U producentów elementów sztukateryjnych znajdziemy kolumny doryckie, korynckie, jońskie, a także zupełnie minimalistyczne formy. Również w kwestii listw, nadokienników, podokienników znajdziecie mniej i bardziej ozdobne modele.

Dlaczego warto sięgać po sztukaterię elewacyjną?

Sztukateria ścienna to pomysł, którego aż żal nie wykorzystać i nie tylko dla bardziej tradycyjnych rozwiązań. Proste elementy sztukateryjne sprawdzą się również w bardziej nowoczesnym budownictwie.

By bpseo